Acı veya Baharatlı  Yiyecekler Neden  Burnumuzu Akıtır?
Patlıcangiller familyasından Capsicum cinsi bitkilerin meyvelerinde, yani çoğunlukla acı biberlerde bulunan “kapsaisin” ile hardal, vasabi ve bazı turp türlerinde bulunan “allil izotiyosiyanat” maddelerini yediğimizde yüz kızarması, göz yaşarması ve burun akıntısı yaşarız. Bu bitkilerin tohumlarında ve meyvelerinde bulunan bu kimyasallar insanlarda mukozayı etkileyerek mukus üretimini tetikler.
Diyet tarifi


Diyet içeren yemekler her zaman Türk mutfağının sağlıklı ve önemsenen lezzetlerinden olmuştur. Günümüzde ise oldukça çeşitlenerek menülerimizin vazgeçilmezleri haline geldiklerini söyleyebiliriz. Kitapta, kolayca bulabileceğiniz malzemelerle hazırlanan diyet yemekler, en pratik şekilde tarif edildi. Türk damak zevkine uygun özgün diyet yemeği tarifi, mutfak okulu ile birlikte sizlerle…
kuş konmaz faydalari


Kuşkonmaz zengin vitamin içeriğinin yanında Folik Asit kaynağı olması nedeniyle de anne adayları için önemli bir besin kaynağı.

Folik asit, gebelik öncesi ve gebelik döneminde alınması gereken önemli bir vitamin. Yüksek folik asit ve vitamin içeriği ile kuşkonmaz özellikle hamile ve hamilelik için hazırlık yapanlar için önemli bir besin.

ANKET

RMZNYLDZ.COM

Diğer anketler...