Petrol,  Doğal Gaz ve  Enerji
Enerji, ülkelerin sürdürülebilir ekonomik, sosyal ve toplumsal gelişimlerini belirleyen en önemli parametrelerden biri. Sürdürülebilir bir gelişme ve büyüme politikası benimseyen ülkemiz için enerji, aynı zamanda önemli stratejik bir konu. Petrol, doğal gaz ve kömür gibi fosil kaynaklar, bugün dünyada tüketilen enerji kaynakları arasında %84’lük bir oranla en başta geliyor (Şekil 1). Özellikle petrol, dünya birincil enerji tüketimi içinde en büyük paya sahip olan kaynak durumunda.
Develer Susuzlukla Nasıl Baş Eder?

Kavurucu sıcaklıktaki çöllerde yılmadan yüzlerce kilometre yol katedebilen develer, artık yok olmaya başlayan yaygın inanışın aksine hörgüçlerinde su depolamazlar. Develer aslında 30 kilogramı aşabilen hörgüçlerinde yağ depolar. Vitamin ve mineral içeriği de yüksek olan bu depo, develerin haftalarca yemeden yola devam etmesine imkân tanır. Uzun yolculuklar sırasında yağ doku kullanıldıkça hörgüç küçülür, hatta tamamen eritilebilir. Yağ dokunun yakılması sırasında bir miktar su açığa çıksa da develer susuzlukla mücadelede güçlerini vücutlarının diğer uyum becerilerinden alır.
Dünyanın en uzun zehirli yılanı kral kobradır (Ophiophagus hannah).

Dünyanın en uzun zehirli yılanı kral kobradır (Ophiophagus hannah). Zehri aynı zamanda çok etkilidir. Sokması durumunda, bulanık görme, baş dönmesi, uyuşukluk ve felç, devamında ise kalp durması ve solunumun durması gibi ölümcül etkiler görülür.

Vücutları genel olarak sarı, yeşil, kahverengi ve siyah renktedir. Sarımsı beyaz çapraz çizgileri de bulunur. Boyları 3-4 metre (en fazla 6 metre) kadar olur.

ANKET

RMZNYLDZ.COM

Diğer anketler...