Yaşlanmanın Cilt Üzerindeki Etkileri

Bizim cilt güneş, sert hava ve kötü alışkanlıklar: Birçok biz yaş gibi güçlerin insafına olduğunu. Ancak cildimizin esnek ve taze görünmesine yardımcı olmak için adımlar atabiliriz.

Cildinizin yaşlanması çeşitli faktörlere bağlıdır: yaşam tarzınız, diyetiniz, kalıtım ve diğer kişisel alışkanlıklarınız. Örneğin, sigara içmek serbest radikaller, bir zamanlar sağlıklı olan ve şimdi aşırı aktif ve kararsız olan oksijen molekülleri üretebilir. Serbest radikaller hücrelere zarar verir, diğer şeylerin yanı sıra erken kırışıklıklara yol açar.

Başka sebepler de var. Buruşuk, benekli cilde katkıda bulunan birincil faktörler arasında normal yaşlanma, güneşe maruz kalma (foto yaşlanma) ve kirlilik ve deri altı destek kaybı (cildiniz ve kasınız arasındaki yağ dokusu) bulunur. Cildin yaşlanmasına katkıda bulunan diğer faktörler stres, yerçekimi, günlük yüz hareketi, obezite ve hatta uyku pozisyonudur.

Yaşla Gelen Cilt Değişiklikleri
Yaşlandıkça, bunun gibi değişiklikler doğal olarak gerçekleşir:

Cilt daha pürüzlü hale gelir.
Cilt benign tümörler gibi lezyonlar geliştirir .
Cilt gevşer. Cildin yaşla birlikte elastik dokusunun (elastin) kaybı cildin gevşek bir şekilde asılmasına neden olur.
Cilt daha şeffaf hale gelir. Bu, epidermisin (cildin yüzey tabakası) incelmesinden kaynaklanır.
Cilt daha kırılgan hale gelir. Bu, epidermis ve dermisin (epidermisin altındaki deri tabakası) bir araya geldiği alanın düzleşmesinden kaynaklanır.
Cilt daha kolay morarır. Bu daha ince kan damarı duvarlarından kaynaklanmaktadır.
Yaşlandıkça cildin altındaki değişiklikler de belirginleşir. İçerirler:

Yanaklar, tapınaklar, çene, burun ve göz bölgesindeki derinin altında yağ kaybı, cildin gevşemesine, batık gözlere ve "iskelet" görünümüne neden olabilir.
Çoğunlukla ağız ve çene çevresindeki kemik kaybı , 60 yaşından sonra belirginleşebilir ve cildin ağız çevresinde büzülmesine neden olabilir .
Burundaki kıkırdak kaybı burun ucunun sarkmasına ve burundaki kemikli yapıların vurgulanmasına neden olur.

Yaşlanmanın Cilt Üzerindeki Etkileri

Güneş ve Cildiniz
Güneş ışığına maruz kalma, yaşlanan cildin en büyük suçludur.

Zamanla, güneşin ultraviyole (UV) ışığı deride elastin adı verilen bazı liflere zarar verir. Elastin liflerinin parçalanması cildin sarkmasına, gerilmesine ve gerildikten sonra geri çekilme yeteneğini kaybetmesine neden olur . Cilt ayrıca daha kolay morarır ve yırtılır ve iyileşmesi daha uzun sürer. Bu nedenle gençken güneş hasarı görünmeyebilir, ancak daha sonra hayatta olacaktır.

Hiçbir şey güneş hasarını tamamen geri alamaz , ancak cilt bazen kendini onarabilir. Lazerler ayrıca hasarın bir kısmını düzeltmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, kendinizi güneşe maruz kalmaktan ve cilt kanserinden korumak için asla geç değildir . Güneşten uzak durarak, üzerini örterek, şapka giyerek ve güneş kremi kullanma alışkanlığı yaparak yaşlanma ile ilgili değişiklikleri geciktirebilirsiniz .

Yaşlanmanın Cilt Üzerindeki Etkileri

Diğer Cilt Değişiklikleri
Yerçekimi, yüz hareketi ve uyku pozisyonu ciltteki değişikliklere katkıda bulunan ikincil faktörlerdir. Cilt elastikiyetini kaybettiğinde, yerçekimi kaşların ve göz kapaklarının sarkmasına, yanakların ve çenenin altında gevşeme ve dolgunluğa ve daha uzun kulak loblarına neden olur.

Cilt elastikiyetini kaybetmeye başladıktan sonra yüz hareket çizgileri daha görünür hale gelir (genellikle insanlar 30'larına ve 40'larına ulaştığında). Çizgiler alın üzerinde yatay olarak, burun kökünün üstündeki deride (glabella) dikey olarak veya tapınaklarda, üst yanaklarda ve ağız çevresinde küçük kavisli çizgiler olarak görünebilir .
Yaşlanmanın Cilt Üzerindeki Etkileri

Uyku kırışıklıkları, kafanın yastığa yerleştirilme şeklinden kaynaklanır ve cilt elastikiyetini kaybetmeye başladıktan sonra daha görünür hale gelebilir. Uyku kırışıklıkları genellikle kaşların üstünde, tapınakların yakınındaki saç çizgisine ve yanakların ortasına kadar başlayarak alnın yanında bulunur. Sırtüstü uyumak bu uyku kırışıklıklarını iyileştirebilir veya daha da kötüleşmesini önleyebilir.

Sigara içenler aynı yaştaki, tenli ve güneşe maruz kalma öyküsü olan sigara içmeyenlerden daha fazla kırışıklık yaşama eğilimindedir .

Kuru cilt ve kaşıntı daha sonraki yaşamda yaygındır. Yaşlı insanların yaklaşık% 85'i "kış kaşıntısı" geliştirir, çünkü aşırı ısınmış iç hava kuru. Yaşlandıkça yağ bezlerinin kaybı da kuru cildi kötüleştirebilir . Cildi daha da kurutan her şey (sabun veya sıcak banyoların aşırı kullanımı gibi) sorunu daha da kötüleştirecektir. Cildiniz çok kuru ve kaşıntılıysa, bir doktora görün çünkü bu durum uykunuzu etkileyebilir, sinirlilik yapabilir veya bir hastalığın belirtisi olabilir. Bazı ilaçlar kaşıntıyı daha da kötüleştirir.

Yorum ekle

Yazar, makaleleri hakkındaki geri bildirimleri bilmek bizi çok mutlu edecektir.

Açıklama 0