Maske Takmak Sizi Coronavirüsten Koruyabilir mi?

cronavirusmaskesi


Çin'den gelen yeni koronavirüs (2019-nCoV) ile ilgili endişeleri olan birçok insan, kendilerini ve sevdiklerini enfeksiyondan korumanın en iyi yollarını bulmaya çalışıyor. Birçok insanın iki büyük sorusu vardır: Yüz maskesi takmak bizi güvende tutacak mı? Ve eğer öyleyse, ne tür?

Anlaşılması gereken en önemli şey, araştırmacıların hala bu yeni koronavirüsün bulaşma yollarını çözmeye çalıştığıdır. Bu arada, CDC önerilerine dayanan en iyi tavsiye:

Gün boyunca ellerinizi düzenli olarak iyice yıkayın
Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
Hasta olan insanlarla temastan kaçının.
Bu tavsiye, 2019-CoV dahil olmak üzere tüm enfeksiyonlardan korunmanıza yardımcı olacaktır.

cronavirusu


Yüz maskeleri enfeksiyonu önlemede rol oynayabilir, ancak bu rol gerçek dünyadaki durumlarda sınırlıdır. Bir yüz maskesi takmanın, virüsü ellerinizden ağzınıza geçirmekten koruyabileceğine dair bazı kanıtlar vardır, çünkü muhtemelen giydiğinizde yüzünüze dokunmamaya daha fazla dikkat ediyorsunuz. Ayrıca, enfekte bir kişi çevrenizde hapşırır veya öksürürse “sıçrama” damlacıklarına karşı bir miktar korumanız vardır.

cronavirusuDoktorların maskeleri tavsiye etmekle ilgili en büyük endişesi, bir tane takmanın getirebileceği yanlış güvenlik duygusu. Yüz maskelerinin ideal olmamasının birçok nedeni vardır. Örneğin, burnunuza ve ağzınıza mükemmel bir şekilde uyan birini bulmak veya uzun süre açık tutmak gerçekten zordur. Burnunuzu çizdiğinizde veya maskenin arkasındaki ağzınıza dokunduğunuzda, maskenin sunduğu korumayı kaybettiniz.

Tıbbi ayarlarında, orada olan hastalar var enfeksiyonun türüne bağlı giymek koruma tür maskeleri ve ne ne zaman kullanılacağına dair çok spesifik kurallar.

Damlacık önlemleri: Birisi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda büyük damlacıklarla yayılan bir enfeksiyon için dikdörtgen cerrahi yüz maskesi kullanın. Grip, boğmaca ve bazı bakteriyel menenjit türleri gibi enfeksiyonlar bu kategoriye girer. Hem enfekte olan kişi hem de onlara bakan insanlar bir yüz maskesi takmalıdır. Bakıcıların maskeyi her etkileşimden sonra atmaları ve enfekte bir kişiyle yakın olduklarında yeni bir maske kullanmaları gerçekten önemlidir.


Havadan alınan önlemler: Küçük viral veya bakteriyel parçacıklar havada asılı kaldıklarında ve diğerleri tarafından solunduğunda bazı akciğer veya boğaz enfeksiyonları yayılır. 2019-CoV, kızamık, SARS, su çiçeği ve tüberküloz bu kategorinin bir parçasıdır. Bu durumlarda, enfekte kişi bir yüz maskesi takmalıdır. Ve yakın temasa giren tüm insanlar bir N95 maskesi takmalı, küçük havadaki parçacıklardan korumak için tasarlanmış özel bir hava filtresine sahip maskeler kullanmalıdır. Bu maskeler bir kişinin yüzüne uyar ve genellikle yuvarlaktır.

cronavirusuAraştırmacılar bu yeni koronavirüsün nasıl yayıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmeye devam ederken, maskeler hakkındaki öneriler enfeksiyona sahip olan veya maruz kalma olasılığı yüksek olan insanlara odaklanmaktadır. Enfeksiyonu olan veya maruz kalma riski yüksek olan kişilerde cerrahi yüz maskesi takılmalıdır. Tıbbi bir ortamda enfekte olmuş birini önemseyen herkes, havadaki önlemlerin bir parçası olarak bir solunum maskesi takmalıdır.

Geri kalanımız için en iyi koruma - el yıkama, hasta insanlardan kaçınma ve yüzümüze yıkanmamış ellerle dokunmama - ayrıca soğuk algınlığı ve gripten korunmaya yardımcı olur. Ameliyat maskesi takmayı seçerseniz, ağzınız ve burnunuzda mümkün olan en iyi uyuma sahip olduğunuzdan emin olun. Maskeyi uygun bir şekilde atın ve etrafınızda öksüren veya hapşıran bir kişi onu kirlettiğinde yeni bir maske takın. Ateş, öksürük, nefes darlığı çekiyorsanız, seyahat geçmişinizi doktorlarınızla paylaşmak ve erken tıbbi yardıma ulaşmak da son derece önemlidir.

Yorum ekle

Yazar, makaleleri hakkındaki geri bildirimleri bilmek bizi çok mutlu edecektir.

reload, if the code cannot be seen

Açıklama 1

  1. Bro
    + -
    0
    Bro 13 March 2020 14:40
    Wah wah yazık