Coronavirüs Nedir, Coronavirüsün Ortak Belirtileri, Coronavirus Hakkında Ne Yapılmalı ?

Cronavirus


Coronavirus

Bir coronavirüs burnunun, bir enfeksiyon neden olur ortak virüs bir tür sinüslerde veya üst boğaz. Çoğu koronavirüs tehlikeli değildir.

Ancak 2020'nin başlarında, Çin'de bir Aralık 2019 salgını sonrasında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ölümcül olabilen yeni bir tür, 2019 yeni koronavirüs (2019-nCoV) belirledi. Örgüt COVID-19'a neden olduğu hastalığı adlandırdı.

Salgın hızla Çin'den dünyaya taşındı. Diğer koronavirüslerle aynı şekilde yayılır: kişiden kişiye temas yoluyla.

Semptomlar maruziyetten 2 ila 14 gün sonra ortaya çıkabilir. Erken, soğuk algınlığına çok benziyorlar. Fark edebilirsiniz:

Ateş
Öksürük
Nefes darlığı
Enfeksiyonlar hafif ila ciddi arasında değişir. Virüs pnömoniye, solunum yetmezliğine veya septik şoka yol açarsa ölümcül olabilir. Ölüm riski en fazla olanlar yaşlılar ve zayıf bağışıklık sistemi olan kişilerdir.

Coronavirüs Nedir?

Coronavirüsler ilk olarak 1960'larda tanımlandı, ancak nereden geldiklerini bilmiyoruz. İsimlerini taç benzeri şekillerinden alıyorlar. Bazen, ancak çoğu zaman değil, bir koronavirüs hem hayvanları hem de insanları enfekte edebilir.


solunum sendromudur. Çoğu koronavirüs, soğuk algınlığına neden olan diğer virüslerle aynı şekilde yayılır: enfekte insanlar öksürerek ve hapşırırken , enfekte olmuş bir kişinin ellerine veya yüzüne dokunarak veya enfekte olmuş kişilerin dokunduğu kapı tokmağı gibi şeylere dokunarak.


Orta Doğu Solunum Sendromu
MERS, Doğu Yarımküre'de hasara yol açan bir virüs tarafından ortaya çıkan Orta Doğu solunum sendromudur.
Çoğu koronavirüs, soğuk algınlığına neden olan diğer virüslerle aynı şekilde yayılır: enfekte insanlar öksürerek ve hapşırırken , enfekte olmuş bir kişinin ellerine veya yüzüne dokunarak veya enfekte olmuş kişilerin dokunduğu kapı tokmağı gibi şeylere dokunarak.

Hemen hemen herkes yaşamında en az bir kez, büyük olasılıkla küçük bir çocuk olarak bir koronavirüs enfeksiyonu geçirir. Amerika Birleşik Devletleri'nde, koronavirüsler sonbahar ve kış aylarında daha yaygındır, ancak herhangi bir zamanda herkes bir koronavirüs enfeksiyonu ile düşebilir.

Cronavirus


Geçmişte ciddi koronavirüs salgınları şunları içerir:

Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS): MERS'den 858 kişi öldü, MERS, önce Suudi Arabistan'da, sonra Orta Doğu, Afrika, Asya ve Avrupa'daki diğer ülkelerde ortaya çıktı. Nisan 2014'te ilk Amerikalı Indiana'daki MERS için hastaneye kaldırıldı ve Florida'da bir vaka daha bildirildi. Her ikisi de Suudi Arabistan'dan yeni dönmüştü. Mayıs 2015'te, Arap Yarımadası dışındaki en büyük salgın olan Kore'de MERS patlak verdi.
Şiddetli Akut Solunum Sendromu ( SARS ): 2003 yılında 774 kişi bir salgından öldü. 2015 yılı itibariyle, SARS vakaları ile ilgili başka bir rapor bulunmamaktadır.

Coronavirüsün Ortak Belirtileri

Çoğu koronavirüsün semptomları, burun akıntısı , öksürük , boğaz ağrısı ve bazen ateş de dahil olmak üzere diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarına benzer . Çoğu durumda, bir koronavirüs veya rinovirüs gibi soğuk algınlığına neden olan farklı bir virüsün olup olmadığını bilemezsiniz.

Soğuk algınlığınızın bir koronavirüsten kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için burun ve boğaz kültürleri ve kan çalışması da dahil olmak üzere laboratuvar testleri alabilirsiniz , ancak bunun için bir neden yoktur. Test sonuçları, tipik olarak birkaç gün içinde kaybolan semptomlarınızı tedavi etme şeklinizi değiştirmez.

Ancak bir koronavirüs enfeksiyonu alt solunum yoluna yayılırsa (nefes borunuz ve akciğerleriniz ) , özellikle yaşlı insanlarda, kalp hastalığı olan veya zayıf bağışıklık sistemi olan insanlarda pnömoniye neden olabilir .


Coronavirus Hakkında Ne Yapmalı

Koronavirüs için aşı yoktur . Bir koronavirüs enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olmak için, soğuk algınlığından kaçınmak için aynı şeyleri yapın :

Ellerinizi sabun ve ılık su veya alkol bazlı el dezenfektanı ile iyice yıkayın .
Ellerinizi ve parmaklarınızı gözlerinizden , burnunuzdan ve ağzınızdan uzak tutun .
Enfekte olan kişilerle yakın temastan kaçının.


Bir koronavirüs enfeksiyonunu soğuk algınlığı ile aynı şekilde tedavi edersiniz:

Bol dinlen.
Sıvıları iç.
Boğaz ağrısı ve ateş için reçetesiz ilaç alın . Ancak 19 yaşından küçük çocuklara veya gençlere aspirin vermeyin ; kullanmak ibuprofen veya asetaminofen yerine.
Nemlendirici veya buharlı duş da boğaz ağrısını ve cızırtılı boğazı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bir koronavirüs diğer ülkelerde MERS veya SARS'a neden olsa bile, ABD'de yaygın olan koronavirüs enfeksiyonu türü, sağlıklı bir yetişkin için ciddi bir tehdit değildir. Hastalanırsanız, belirtilerinizi tedavi edin ve kötüleşirse veya gitmezse bir doktora başvurun.

Yorum ekle

Yazar, makaleleri hakkındaki geri bildirimleri bilmek bizi çok mutlu edecektir.

Açıklama 0