İlk Elektrikli Lokomotifimiz “E1000”

İlk Elektrikli Lokomotifimiz “E1000”

Türkiye’nin ilk yerli ve millî elektrikli treni, işletim sırasında oluşabilecek darbelere ya da kazalara karşı savunma sağlayabilecek dayanıklılıkta alüminyum bir gövdeye sahip.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile geliştirilen ilk elektrikli trenimizin 2023 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilmesi planlanıyor.

Hem tasarımı hem de teknik altyapısı güncel teknoloji ile geliştirilen trenin aydınlatmasında LED ışıklandırma sistemi kullanılıyor. Treninin dış kapıları ise elektrik gücüyle açılıp kapanacak şekilde elektromekanik olarak tasarlandı. Trenin hızlanma, yavaşlama, durma, kapı kontrolü, yolcu geçişleri ve ışıklandırma gibi işlevlerinin yönetildiği tren kontrol ve izleme sistemi ile trenin güç ünitesinin de yer aldığı mekanik zincir sistemine ait donanım, yazılım ve algoritma ise ASELSAN tarafından geliştirildi. Tren saatte 200 km hıza kadar ulaşabiliyor.

İlk Elektrikli Lokomotifimiz “E1000”

Yolcu güvenliği ve konforu ön planda tutulan tren, engelli yolcular için tasarlanan özel koltuklar da dâhil olmak üzere toplam 324 yolcu kapasitesine sahip.

Üretimi tamamlanan prototip tren setinde %60 yerlilik oranına ulaşılsa da seri üretimde bu oranın %80’e çıkarılması hedefleniyor. Fabrika test aşamasında olan trenin yol testlerinin de başarıyla tamamlaması durumunda 2020 yılı sonunda raylara inmesi planlanıyor.

Yorum ekle

Yazar, makaleleri hakkındaki geri bildirimleri bilmek bizi çok mutlu edecektir.

Açıklama 0