En Hafif ve Katlanabilir Mayın Dedektörü: OZAN

En Hafif ve Katlanabilir Mayın Dedektörü: OZAN

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından projelendirilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri için tasarlanan katlanabilir mayın dedektörü OZAN, TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezinde (BİLGEM) geliştirildi.

%100 yerli tasarımla geliştirilen OZAN’ın kütlesi sadece 1480 gram. Bu hâliyle dünyanın en hafif mayın dedektörü olan OZAN, güvenlik güçlerine uzun süreli görevlerde taşıma kolaylığı sağlıyor. Hızlı kurulumu, hafif ve ergonomik (katlanabilir olması) tasarımı ve kullanımının hayli kolay olması sayesinde OZAN, güvenlik güçlerinin mayın/EYP (el yapımı patlayıcı) aramasını hızlı, kolay ve yüksek doğrulukla yapabilmesine imkân tanıyor.

En Hafif ve Katlanabilir Mayın Dedektörü: OZAN

Yanlış alarm seviyesi hayli düşük olan OZAN hedef tespiti sırasında sesli, görsel ve titreşimli olmak üzere üç farklı uyarı veriyor. Üzerindeki LCD ekranı sayesinde tespit edilen hedefin metal yoğunluğu görülebiliyor. Çalışma süresi 8 saat ve üzeri olan katlanabilir mayın dedektörü OZAN, 15 saniyeden daha kısa bir sürede kurulabiliyor.

Yorum ekle

Yazar, makaleleri hakkındaki geri bildirimleri bilmek bizi çok mutlu edecektir.

Açıklama 0