Dünyanın en uzun zehirli yılanı kral kobra (Ophiophagus hannah).

Dünyanın en uzun zehirli yılanı kral kobradır (Ophiophagus hannah).

Dünyanın en uzun zehirli yılanı kral kobradır (Ophiophagus hannah). Zehri aynı zamanda çok etkilidir. Sokması durumunda, bulanık görme, baş dönmesi, uyuşukluk ve felç, devamında ise kalp durması ve solunumun durması gibi ölümcül etkiler görülür.

Vücutları genel olarak sarı, yeşil, kahverengi ve siyah renktedir. Sarımsı beyaz çapraz çizgileri de bulunur. Boyları 3-4 metre (en fazla 6 metre) kadar olur.

Dünyanın en uzun zehirli yılanı kral kobradır (Ophiophagus hannah).

Herhangi bir tehdit durumunda vücutlarının ön kısmını yerden 1 metre kadar yükseltebilirler ve öylece beklerler ya da bazı durumlarda bu şekilde hızla hareket edebilirler. Saldırgan bir tür olmasına rağmen kral kobralar tehdit hissetmedikçe insana saldırmaz. Diğer yılan türleri başlıca besinleridir. Bununla beraber, küçük memeliler ve kertenkeleleri de avlarlar. Yaklaşık 20 yıl yaşayabilirler. Yoğun ormanlıklar, orman açıklıkları, bambu çalılıkları, mangrov bataklıkları ve tarım alanları yakınları başlıca yaşam alanlarıdır. Hindistan’ın kuzey bölgeleri, Çin’in doğu ve güney bölgeleri, Malay Yarımadası, Endonezya ve Filipinler başlıca yayılış gösterdiği yerlerdir.

Asya’daki yılan oynatıcıların en çok tercih ettiği yılan türü kral kobralardır. İnsanlar tarafından sıklıkla avlanmaları ve yaşam alanlarının bozulması gibi nedenlerden dolayı soyları hassas derecede tehlike altındadır.

Yorum ekle

Yazar, makaleleri hakkındaki geri bildirimleri bilmek bizi çok mutlu edecektir.

Açıklama 0