Koronavirüse Karşı Üretilen Yerli Sentez İlaç

Koronavirüse Karşı Üretilen Yerli Sentez İlaç

TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu çatısı altındaki bilim insanları tarafından Favipiravir isimli ilacın yerli sentezi üretildi. İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Güzel ve ekibi ile Atabay Kimya Firması tarafından sentezlenip ruhsatlandırma aşamasına gelen yerli sentez ilacın ilk numunesi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a sunuldu.

Koronavirüse Karşı Üretilen Yerli Sentez İlaç

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Sağlık Bakanlığı, TÜBİTAK, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Atabay İlaç işbirliğiyle; Covid-19 tedavisinde kullanılan ve etkin sonuçlar veren Favipiravir isimli ilacın yerli sentezi, Doç. Dr. Mustafa Güzel ve Zeynep Atabay Taşkent’in koordinasyonunda 32 kişilik ekip tarafından 40 gün gibi kısa bir sürede üretildi.

Koronavirüse Karşı Üretilen Yerli Sentez İlaç

Yeni koronavirüs salgını, daha Türkiye sınırları içine girmeden TÜBİTAK başkanlığında Covid-19 Türkiye Platformu oluşturuldu. Bu platform ile Türkiye’deki temel araştırmalar seviyesinde koordinasyonun sağlanması planlandı. Platformun çatısı altında bir kısmı aşı, bir kısmı da ilaç geliştirme projesi olarak 17 proje yürütülüyor. Favipiravir ilacının yerli sentezinin yapılması projesi de bu başlıkta çalışılan projelerden biriydi. Burada bir neticeye ulaşılmış olması, bunun endüstri seviyesine, ruhsatlandırma aşamasına gelmiş olması ülkemiz açısından hem mutluluk hem gurur verici.

Yerli sentez Favipiravir ilacının ruhsatlandırma aşamasının tamamlanması sonrasında, tedavide kullanılması ve ihraç edilmesi planlanıyor.

Yorum ekle

Yazar, makaleleri hakkındaki geri bildirimleri bilmek bizi çok mutlu edecektir.

Açıklama 0