Kırmızı Gözlü Ağaç Kurbağası

Kırmızı Gözlü  Ağaç Kurbağası

Orta Amerika’nın yağmur ormanlarında büyük kırmızı gözleriyle büyüleyici bir iki yaşamlı (amfibi) bulunur: Kırmızı gözlü ağaç kurbağası.

Kırmızı Gözlü  Ağaç Kurbağası

Kırmızı gözlü ağaç kurbağaları (Agalychnis
callidrayas), kırmızı gözlerinin yanı sıra parlak mavi ve sarımsı renkleri ile de dikkat çeker. Vücutlarının büyük kısmı da yeşildir. Erkekler 5 cm, dişilerse 7 cm kadar olur. Ayaklarındaki vantuz benzeri yapılar sayesinde yapraklara ve dallara çok iyi tutunabilirler.

Kırmızı Gözlü  Ağaç Kurbağası

Genellikle zehirli kurbağaların parlak renkleri olur ancak kırmızı gözlü ağaç kurbağaları zehirli değildir ve parlak renkleri bu yüzden hayatta kalmaları için avantaj sağlar. Tam anlamıyla zehirli olmasalar da derilerinde bazı toksinler vardır ve bu avcılarının ağzında kötü bir tat bırakır. Gündüzleri yaprakların arasına gizlenirler ve fark edilmeleri zordur. Ancak geceleyin avcıların da azalmasıyla ortaya çıkarlar ve böcek avlamaya başlarlar.

Kırmızı Gözlü  Ağaç Kurbağası

Kırmızı gözlü ağaç kurbağalarının soyları şimdilik tehlike altında değil. Ancak sırf güzel göründükleri için akvaryumlarda beslenmek üzere doğal ortamlarından alınan bu canlıların ticareti yapılıyor. Bu da soylarının gelecekte tehlike altına gireceği anlamına geliyor.Yorum ekle

Yazar, makaleleri hakkındaki geri bildirimleri bilmek bizi çok mutlu edecektir.

Açıklama 0