PARAGRAFIN ANA DÜŞÜNCESİ

Ana Düşünce (Ana Fikir

Bir parçada yazarın okura anlatmak istediği asıl düşüncedir.Ana düşünceyi bulmak için “Yazar, bu parçada ne anlatmam istiyor?” sorusu sorulur.Parçadan alınan tek cümlelik cevap, ana düşünceyi oluşturur.

* Parçanın tek cümleyle özetlenmesidir, yargı bildirir.
* “Yazar bu parçayı hangi mesajı vermek için yazmış?” sorusuna cevap verir.

Ana düşünce; “kısacası, özetle, önemli olan, bence, sonuç olarak, anlatmak istediğim, öyleyse, oysa...” gibi sözlerden sonra; örneklemeden önceki cümlede; alıntılarda tırnak içindeki ifadede bulunabilir.

Uyarı

Ana düşünce farklı soru tipleriyle karşımıza çıkabilir:

* Bu parçanın ana düşüncesi aşağıdakilerden hangisidir?
* Bu parçada anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?
* Bu parçadan çıkarılabilecek en kapsamlı yargı aşağıdakilerden hangisidir?
* Bu parçada vurgulanmak istenen düşünce aşağıdakilerden hangisidir?
* Yazarın bu sözleriyle belirtmek istediği aşağıdakilerden hangisidir?
* Bu parçada aşağıdakilerden hangisi vurgulanmaktadır?

Uyarı

Ana düşünce sorularında kimi zaman yazar, anlatmak istediği düşünceyi anahtar cümlelerle veya sözlerle okura vermeye çalışır. Bu açıdan ana düşünce metninde “Kısaca,özetle, ama,
fakat, önemli olan, bence, sonuç olarak, çünkü, anlatmak istediğim, öyleyse...” gibi sözlere yer verilmişse o sözlerden sonraki cümleyi iyi yorumlamak gerekir. Çünkü bu cümlelerde ana düşünce verilmiş olabilir.

Uyarı

Bazen bir paragrafta önce bir cümle hâlinde ana düşünce verilir, sonra da diğer cümlelerde bu ana düşünceye açıklık kazandırılır.Bu tür paragraflarda ana düşünce parçanın girişinde yer alır. Bu, önce düşüncenin verilip sonra açıklamasının yapıldığı paragraflarda kullanılır.

Uyarı

Bazı paragraflarda önce düşünceler verilir, sonra da bu düşüncelerden bir sonuca yani ana düşünceye varılır. Buna tümevarım da diyebiliriz. Tümevarım yöntemiyle yazılmış paragraflarda ana düşüncenin sezdirildiği cümle parçanın sonunda yer alır.

Yorum ekle

Yazar, makaleleri hakkındaki geri bildirimleri bilmek bizi çok mutlu edecektir.

reload, if the code cannot be seen

Açıklama 0