Su tasarrufu için 10 altın öneri!

Su tasarrufu

Yapacağınız birkaç basit önlemle ayda 10 lira su faturasını düşürebilir, yılda 120 lira tasarruf ederek ortalama 2 ay su faturası ödememiş olabilirsiniz.

Dünya üzerinde bulunan su miktarının sadece yüzde ikisi içilebilir su. Geri kalanları çoğunlukla tuzlu su. Özellikle son yıllarda küresel ısınmanın da etkisiyle su oranı giderek azalıyor. Bu da su tasarrufunun önemini oldukça artırıyor. Günlük hayatımızda, özellikle mutfaklarda kullanılan su miktarına dikkat etmemiz gerekiyor. Son yıllarda dünyanın içinde bulunduğu küresel ısınmadan en çok su kaynakları etkilendi. Çünkü buharlaşıp atmosfer tabakasına çıkan su buharı tekrar yoğunlaşıp dünyaya dönecek soğukluğa çoğunlukla erişemedi. Bu da su seviyelerinin giderek azalmasına neden oldu. Bu durumu dengeleyebilmek ve suyun dünyadaki varlığını devam ettirebilmek için su tasarrufu yapılmalıdır.

Bakıldığında su tasarrufu ile ilgili yapılacak bir sürü şey vardır. Temelde tek ihtiyaç duyulan şey daha duyarlı ve bilgili olmaktır. Hem evlerde hem de iş yerlerinde yapılabilecek küçük hamlelerle büyük tasarruflara ulaşılabilir. Yapacağınız birkaç basit önlemle ayda 10 lira su faturasını düşürebilir, yılda 120 lira tasarruf ederek ortalama 2 ay su faturası ödememiş olabilirsiniz.

Su Tasarruf Önerileri;

Evde harcanan suyun yüzde 10’u mutfakta kullanılır. Makarna sularını dökmeyip lezzetli ve besleyici çorbalar yapabilirsiniz. Kaynattığınız yumurtaların sularını atmayın. Çiçekleriniz bu suyu çok seveceklerdir. Onlar için kalsiyum kaynağıdır. Dolu bir bulaşık makinesi bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Aynı bulaşığı elde yıkarsanız, ortalama 100 litre su harcarsınız. Bu da bir yılda ortalama 40 ton suyu kurtarmanız demektir. Sebze ve meyveleri açık musluk altında yıkarsak gereksiz yere yılda 18 ton su harcamış oluruz. Bunun yerine bir kapta veya lavaboyu tıkayarak su doldurup içine de sirke dökersek hem daha az su harcamış oluruz hem de sebze ve meyvelerin üzerinde olan kimyasallardan kurtulmuş oluruz.

Tuvaletlere tuvalet kâğıdı atmayın. Kâğıtların gidebilmesi için iki kere sifonu çekmek durumunda kalırsınız. Günde bir kez sifonu amacı dışında çekersek yılda 16 ton su harcamış oluruz. Tasarruflu çift basmalı sifon sistemi kullanın. Bu size yarı yarıya su tasarrufu sağlayacaktır. Yoksa 1,5 litrelik bir pet şişeyi su ile doldurarak sifonunuzun içine yerleştirin. Bu pratik önlemle yılda 2 ton su kurtarabilirsiniz. Duş sürenizi 1 dakika azaltmanız yılda 5 ton su tasarrufu yapmanız demektir. Su tazyikini çoğaltan ekonomik duş başlıklarını kullanırsanız daha az su kullanmış olursunuz. Musluklarınızın damlatmadığından emin olun. Saniyede bir damla damlatan musluk yılda 1 ton su demektir. Ellerinizi yıkarken, dişlerinizi fırçalarken, tras olurken muslukları açık bırakmayın.

Yorum ekle

Yazar, makaleleri hakkındaki geri bildirimleri bilmek bizi çok mutlu edecektir.

reload, if the code cannot be seen

Açıklama 0